АРХІТЕКТУРА ДНІПРА — СИМБІОЗ ІСТОРІЇ ТА СУЧАСНОСТІ
Замість хрущівок — вишукані житлові комплекси, замість ринку — фешенебельні торговельні центри. А ще комфортні піші бульвари, де колись їздили машини, та безліч інновацій у містобудуванні.

Від дев'яностих до тепер Дніпро змінився до невпізнаваності. Усе — заради того, аби потрапити у список сучасних європейських міст.
ТОРГОВЕЛЬНІ ЦЕНТРИ
Бум на забудову міста припав на нульові. Тоді у Дніпрі почали активно зводити торговельні комплекси. Один із найпопулярніших — "Пасаж". Його збудували на місці Дитячого світу, який містяни донині називають "символом епохи".

Але Пасаж хоч і наробив багато галасу, та був далеко не першою сучасною будівлею у місті. У 2002 році на проспекті Яворницького вічинилися двері "Гранд Плази". На той час це був найбільший в Україні маркет.

Інвесторів у країні більшало і кожен намагався вкласти гроші у найфешенебельніший торговельний комплекс. Таких у 2005-му та 2006-му зводять одразу з десяток. Чого варті тільки "Материк", "Вавілон" та "Дафі". Утім справжній фурор викликає "Мост-Сіті".

Його загальна площа 117 тисяч квадратних метрів, окрім магазинів, там працюють кінотеатр, боулінг та навіть ковзанка. ТРЦ навіть був відзначений державною премією в галузі архітектури.

У 2008 році архітектори міста обговорювали новий проєкт. Обіцяли: він має приголомшити навіть іноземних колег. Мова йде про комплекс "Брама". Через кризу його зведення припиняють. Аби земля не простоювала, швидко будують ТРЦ "Кубометр", та у 2020 за будівництво комплексу все ж беруться, почавши зводити одну з його черг — БФК "Перехрестя".
ЖИТЛОВІ КОМПЛЕКСИ
Як можна охарактеризувати архітектуру житлових будинків у радянські часи? Непримітність, сірість, бляклість. Хрущовок у нас найбільше. Багатоповерхові прямокутники, на фасаді яких дрібна плитка або фарба.

Так уже не будують у Європі, вирішують наші архітектори. Тому проєктують модерні споруди. Щоб були вишукане фойє, парковка, тераси та панорамний вид. А фасад — з особливим смаком.

На початку тисячоліття у небо виріс житловий комплекс "Башти", які у місті ще називають "олівцями". Архітектори споруд кажуть: спочатку фасад проєктувався більш класичним і в інших кольорах. Над варіантами сперечалися майже два роки.
БУЛЬВАРИ
А от центральна частина Дніпра у 90-ті роки виглядала геть по-іншому, ніж зараз. Частину теперішнього Європейського бульвару займав ринок, а за трамвайними коліями була проїжджа частина. Аж поки у 2005 році тут не вирішили зробити пішохідний бульвар. Відкрили його до Дня міста.

Пізніше на площі встановили карусель, яку для нас виготовляли у Франції. Утім за роки смак архітекторів змінився. Алею планують реконструювати наново, а атракціон приберуть і повернуть фонтан. Та це у планах на найближчі 5 років, діляться архітектори.

Багато галасу викликало і створення бульвару у 2019 році. Тоді взялися за реконструкцію вулиці Короленка. На оновленій алеї з’явилися ліхтарі з кортенівскої сталі, які теж викликали критику містян.

За словами архітекторів, упланах створити ще один бульвар — на вулиці Володимира Мономаха. А от яка буде реакція дніпрян на новий архітектурний задум — зможемо дізнатися у найближчі роки.
ДИЗАЙН-КОД
Архітектура у Дніпрі розвивалася, а старі будівлі дедалі більше перекривали вивісками і банерами. Усе це створювало так званий візуальний шум. Аби його позбутись, у 2019 році в місті вводять дизайн-код.

Почали з вокзальної площі. Потім полем бою з зовнішньою рекламою став проспект Яворницького. Знадобилось 2 роки, аби очистити центральні вулиці Дніпра. Наступний крок — правила розміщення бордів. Вони вступлять в силу вже цієї осені.

Ще один пункт розчищення вулиць міста — мафи. Боротьба з ними розпочалася ще у 2016-му. Тоді незаконні кіоски зносили масово.
Загалом за роки незалежності Дніпро змінився до непізнаваності. Ми зберегли фасади старих будівель, збудували сучасні торговельні центри, підняли в небо хмарочоси та відкрили комфорті бульвари.
АРХІТЕКТУРА / НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. НАШІ 30
БІЛЬШЕ МАТЕРІАЛІВ