Культурна спадщина України за роки незалежності
За роки незалежності в культурі України відбулося багато яскравих подій і пам’ятних моментів: підкорення Європи нашими зірками, гастролі театралів Дніпра аж до самої Азії, "петриківка" у списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО та багато інших різноманітних досягнень.

Євробачення

Уперше Україна взяла участь у головному пісенному конкурсі Європи у 2003-му і вже наступного року посіла на ньому перше місце. Руслана Лижичко з піснею "Дикі танці" ("Wild Dances") підкорила сцену Стамбулу й запалила серця європейців.

Після цього тріумфу ми не втрачаємо своїх позицій і у 2007–2008 роках здобуваємо другі місця. Срібло спочатку виборює Вєрка Сердючка (Андрій Данилко) у Гельсінкі з піснею "Dancing Lasha Tumbai", а наступного року — Ані Лорак із синглом "Shady Lady" у Белграді, поступившись лише 42 балами Дімі Білану.
У 2016 році Україні вдається знову тріумфувати: Джамала з піснею "1944" у Стокгольмі змогла підкорити слухачів чаруючою, проникливою піснею, яка мала неабиякий історичний підтекст, пронизаний болем за ті часи.

Наступного року вже Київ приймав пісенний конкурс, завдяки чому європейці змогли "скуштувати" наш національний колорит.
"Джаз на Дніпрі"
"Джаз на Дніпрі" має велике значення як для країни загалом, так і для нашої області зокрема. Цей фестиваль можна вважати візитівкою Дніпра. Відродився він з "попелу, як Фенікс" у 2016 році. Відтоді кожного липня у містян і гостей є чудова можливість послухати гарну музику на березі величної річки, танцюючи на гарячому літньому піску.

Вже у 2018-му фестиваль відсвяткував своє 50-річчя від моменту створення. Минулого року дійство відбулося в незручному й дивному форматі — онлайн. Але все пройшло успішно. Два дні була можливість зануритися в інтерв’ю з легендарними виконавцями, а також послухати джазові композиції.
"Z_ефір"
Дніпропетровщина прославилася фестивалем талантів. "Z_ефір" проходить уже два роки поспіль і збирає юні обдарування. Це завжди яскраво й видовищно.

«Юні "зірки" з різних куточків регіону вражали глядачів яскравими та креативними виступами. Раді повідомити, що після річної перерви наймасштабніший обласний дитячо-юнацький конкурс талантів повертається», — сказала заступниця голови облдержадміністрації Ольга Горб.

Дитячий конкурс зібрав таланти регіону. Виступати мали змогу й сольні юні артисти, й колективи. Фестиваль об’єднав творчих дітей віком 5–10 та 11–16. Танцювали, співали і грали на музичних інструментах: учасники "Z_ефір" змагались у різних номінаціях.
Театри
Театр — один з головних осередків культури. Тільки у Дніпрі найпопулярнішими є Академічний український музично-драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка, Академічний театр російської драми ім. М. Горького, Дніпропетровський академічний театр опери та балету, театр одного актора "Крик", театр-студія "Віримо", дитячий музичний театр "Золотий ключик", Будинок органної й камерної музики, Дніпровська обласна філармонія імені Л. Б. Когана та інші.
Здобуття країною незалежності сприяло значному розвитку Дніпропетровського театру опери та балету. Актори мандрують з виставами і підкорюють закордон своїм талантом: за роки незалежності трупа об’їздила майже весь світ. Китай, Бельгія, Італія — лише за 2 роки до пандемії театр побував у 8 країнах.

«Гастролювали з оперою "Борис Годунов" в італійському місті Трієст. Показали з великим успіхом 6 спектаклів у цьому театрі, й паралельно у нас були гастролі в Бельгії, Нідерландах з нашим новим спектаклем, прем’єра якого відбулася в грудні 2019 року, — мова йде про велику оперу "Набука"», — розповів директор театру Костянтин Пінчук.
Також на теренах нашого регіону є авторські театри, один з яких "Віримо". Це колектив, який накопичив у своєму репертуарі 16 вистав для великої і малої сцен. До них входить не тільки українська й зарубіжна класика, а й сучасні авторські п’єси.

«Прем’єра першого спектаклю була в березні 1992 року, тобто через 6–7 місяців від початку нашої роботи, — це був спектакль за п'єсою іспанського драматурга "Дім Бернарди Альби"», — сказав директор дніпровського театру "Віримо" Володимир Петренко.

У 2016 році місто приймає фестиваль ляльок "Дніпро Паппет Фест" — дніпряни мають змогу насолодитися 7 спектаклями, які показували протягом 4 днів.

Торік захід збирав справжні аншлаги у концертній залі "Супутник".

«"Дніпро Паппет Фест" набув великого резонансу. Три вистави переглянули понад тисячу дніпрян», — розповів керівник фестивалю Валентин Фетісов.

Дійство є частиною проєкту "Культурна столиця", який об’єднав багато культурних заходів: фестиваль блогерів, музичний "BezViz", книжковий "Book Space" та проєкт "Народна філармонія".
Музеї
За 30 років незалежності на Дніпропетровщині з’явилися цікаві й сучасні музеї.

Музей "Літературне Придніпров’я" розташований в одній із найстарших будівель Дніпра — на проспекті Дмитра Яворницького, 64 .Там проводять щонайменше 20–25 виставок на рік. А ще близько 70 різноманітних науково-просвітницьких заходів. Організовують літературні та музичні вечори, зустрічі з письменниками, презентації книг і творчих проєктів.
Музей "Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні" відкрився у 2012 році. Він є третім у світі за величиною меморіального комплексу, який присвячений Голокосту.

У 2013 році у Дніпрі запрацював Музей українського живопису. Експозиція налічує понад 5 тисяч художніх творів: живопис, графіка, художня емаль, скульптура.

Музей ретро-автомобілів "Машини часу" цього року відсвяткував 7-річчя.

«Уже сім років діти й дорослі відвідують наш музей. У середньому до 20 тис. людей на рік, — сказав засновник музею Михайло Прудніков. — Скажу, що незалежна Україна сформувала мережу сучасних музеїв. Більш інтерактивних та креативних».
У 2016 році відкрився дніпровський Музей АТО.

«Боротьба за незалежність України триває. Саме про це Музей АТО. А ще про громадянську відповідальність в історичному моменті кожного з нас. Музей присвячено людині, її місцю і діям в умовах війни», — розповів керівник Музею АТО Вадим Якушенко.
А наймолодшим можна вважати Музей історії Дніпра, розташований у Будинку губернатора. В його експозиції використовуються інтерактивні технології. На стіни проєктуються фільми. Спеціально "оживили" старі фотографії Олександра Поля з родиною, великої повені початку ХХ століття, будинків Катеринослава.
Петриківський розпис
У 2013 році про культуру Дніпропетровщини заговорив увесь світ. Бо наш петриківський розпис увійшов до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Петриківський розпис — це український декоративно-орнаментний живопис, який сформувався у Дніпропетровській області у селищі Петриківка. Деякі речі з таким візерунком збереглися ще з XVIII століття.

Світове визнання допомагає зберегти петриківські традиції, адже цей символ України має жити вічно.
Незалежна Україна має неймовірну культурну спадщину, яку з гордістю й упевненістю можна презентувати світу. Наша область — не виключення.
КУЛЬТУРА / НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. НАШІ 30