Однією з перших новостворених громад Дніпропетровщини стала Ляшківська. До реформи населений пункт мав свою сільраду і підпорядковувався району та області. Зараз же Ляшківка об'єднує 8 прилеглих селищ і є центром ОТГ. А отже, з 8 колишніх сільрад є лише одна — центральна — Ляшківська. Така ситуація на всій території регіону. З 348 сільських та селищних рад лишилося 86, у складі кожної — від 2 до 10 дрібних населених пунктів.
«Першою складністю був кадровий голод. Потребувалися фахові менеджери, бухгалтери, економісти. Ми почали писати проєкти з розбудови, реконструкції, реставрації. От тільки де брати гроші? Децентралізація ламає стару систему фінансування. Вже не треба "просити милостиню" в області чи держави, бо всі кошти з податків жителів громади залишаються на місцях», — говорить голова Ляшківської ОТГ Юлія Омелян.
«Зараз 60% — а це основний податок наповнення будь-якого бюджету — 60% ПДФО залишається в громаді. Акцизний податок… Та інші податки, які раніше були в районі, області, або державі, зараз також залишаються в громаді», — говорить заступник директора обласного департаменту економічного розвитку Олексій Псарьов.
Щойно завершили з об'єднанням сіл, у жовтні 2020 року розпочався ключовий етап реформи — утворення та ліквідація районів. Така була назва офіційної постанови Верховної Ради. А її головна ціль — скоротити кількість районів, збільшивши територіальні одиниці України.
Тобто було 490 районів. Після поділу — утворилося 129.
Зокрема, на Дніпропетровщині із 22 залишили 6 — Дніпровський, Кам'янський, Криворізький, Нікопольський, Новомосковський та Павлоградський.
Так, до головного, Дніпровського, увійшли 3 селища (Новопокровка, Обухівка, Слобожанське) та колишні Підгороднянський, Петриківський і Царичанський райони. При чому останньому раніше підпорядковувалось і село Ляшківка, а тепер Царичанського району вже немає — є Дніпровський.
Та попри те, що районні центри об'єднують громади, — фінансово вони не залежать один від одного. Єдине, що має їх пов'язувати, — доступність. Найдовша відстань від ОТГ до райцентру — 60 кілометрів, і не більше. Усе, аби жителі селищ могли швидко дістатися вишів та опорних лікарень. У планах громад — відремонтувати шляхи.
«Усе ще буде. Головне — що стали незалежними. "Аж до атомів" — у селах, селищах, дрібних містах, громадах, районах, обласних центрах і державі», — говорить голова Ляшківської ОТГ Юлія Омелян.