Від пейджерів до смартфонів: еволюція ґаджетів в Україні за останні 30 років
Від тамагочі до віртуальної реальності. Ми дослідили, як змінювалися ґаджети протягом 30 років незалежності України. Чим бавилися діти 90-х? Від чого фанатіла молодь 2000-х?
МОБІЛЬНИЙ ЗВ'ЯЗОК
Перші телефони продавали за ціною однокімнатної квартири! У 90-ті вони коштували близько 3 тисяч доларів. Тимчасом як місячна зарплата українця була 25 "зелених". Аби підключити мобільний до мережі, треба було сплатити ще з тисячу. І до того, кожна хвилина розмови — по долару. Величезний акумулятор, висувна антена та 300 грамів вагою — у ті часи неймовірно компактний телефон.

Утім мобільні на початку 90-х були розкішшю. Користувалися переважно пейджерами. Щоб зв’язатися з абонентом, необхідно було подзвонити до оператора, назвати номер абонента і продиктувати йому повідомлення.
Та аби відповісти на месендж, треба було знов-таки телефонувати зі стаціонарного.

В Україні перші пейджери почали з’являтися на початку 90-х років і коштували близько 100 доларів. Останні 26 абонентів пейджирингового зв’язку відмовились від послуг восени 2011-го.
На початку 2000-х на ринку почали з’являтися стільникові телефони. Вони мали переваги над пейджерами: набагато дешевший і швидший зв’язок. Раніше чорно-білі пристрої були дуже міцними: хлопці задля жарту грали ними у футбол. Також цими телефонами можна було колоти волоські горіхи. Їх називали "цеглинами".
Пізніше з’явилася можливість передавати файли за допомогою інфрачервоного випромінювання. Для цього два апарати клали поряд. На зміну цій технології прийшла досконаліша — блютуз, якою власники смартфонів користуються донині. Вона дозволяє надсилати файли у радіусі декількох метрів.

А наприкінці двотисячних з’являються перші сенсорні телефони. І це знаменує нову епоху в розвитку смартфонів.

Сьогодні телефон став повноцінним комп’ютером із соцмережами, документами та банкінгом. Ці дані потребують захисту. Тож на зміну паролям приходить сучасніша технологія — доступ за відбитком пальця. Потім — розблокування обличчям.
МУЗИЧНІ ПЛЕЄРИ
Старша школа, перше кохання та музика — з касетними плеєрами у багатьох пов’язані теплі спогади. Перший касетник з’явився у 1979 році. Його виготовила японська компанія Sony. Легендарна модель називалася WALKMAN TPS-L2.
У 2000-х стали популярними CD-плеєри, а у 2001-му відбувся справжній прорив. Вийшла новинка — iPodЗ від компанії Apple. На той час він коштував 400 "баксів".

Та якщо компактним плеєром користувалися школярі та студенти, то старше покоління обирало магнітофон. Були стаціонарні й переносні. Хоча навіть у них вага була чимала. Ці пристрої не тільки відтворювали музику, а ще й могли "переписувати" її.

Потім почали з’являтися мобільні телефони. На них можна було вмикати музику, тому потреба в окремих пристроях поступово відпала.
ДОМАШНІ ВІДЕОМАГНІТОФОНИ
У 90-х увечері сім’я збиралася біля телевізора, аби подивитися фільм, який зберігався на касеті. Для стрічки треба було купити "відик"— відеомагнітофон. Це програвач, який виводив кіноролики на екран телевізора.
Касети продавалися ледь не на кожному кроці на ринках. Туди ходили купувати одяг, а приємним бонусом до "обновок" була жаданий кінофільм.

Потім з’явилися "відики" для CD-дисків. А згодом і зовсім зникла в них потреба: тепер будь-який фільм можна подивитися в інтернеті.
ІГРОВІ ПРИСТАВКИ
У дітей 90-х була ще одна забавка — відеоігри на окремих пристроях. Найпопулярнішими були тетріс і тамагочі. Доводилося прокидатися посеред ночі, щоб покормити свою віртуальну тваринку. Було дуже прикро, коли та помирала. У пристрої навіть були мініігри, де гравці заробляли внутрішню валюту. А потім витрачати її на одяг для вихованця.

Також популярними були телевізійні ігрові приставки. Школярі на вихідних збиралися у когось вдома та грали на Nintendoу у "Маріо" та "Мортал Комбат". Коли Україна стала незалежною, з’явилося уже четверте покоління приставок. Вони виводили багато кольорів на екран, а ігри мали різноманітний звуковий супровід.
Зараз такі приставки й досі популярні серед поціновувачів. Щоправда, ґаджети стали більш сучасними. А відеоігри не обов’язково купувати на дисках — тепер вони продаються в онлайні.
За останні 30 років наше життя стало легшим і комфортнішим. Тепер можемо зателефонувати друзям і рідним у будь-яку точку світу. І ще й безкоштовно, через інтернет. Дивитися фільми, читати книжки, грати і працювати — і все це у пристрої, що вміщується у кишеню.
ГАДЖЕТИ / НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. НАШІ 30