Промисловість Дніпропетровщини — успіх України
Дніпропетровщина — давній промисловий регіон. Він став таким ще за часів колишніх імперій та союзів, а у добу незалежності лише утвердив цей вагомий статус.

До 1991 року область підійшла зі значним виробничим потенціалом, маючи у своєму активі лідерство у таких галузях, як металургія та видобувна промисловість.

За рахунок ПівденМашу, регіон посідав надзвичайно важливе місце у сфері високих технологій, зокрема космічному напрямі.

За роки незалежності цей чималий статус було укріплено та зміцнено. Силами фахівців КБ "Південне" Україна бере участь у численних космічних програмах разом зі Сполученими Штатами та іншими державами-партнерами.
Як змінилась промисловість нашої області за 30 років та яке майбутнє на неї чекає? Читайте у спецпроєкті 34 телеканалу "Незалежність: наші 30".
Погляд у минуле та плани на майбутнє
Сьогодні ми видобуваємо вугілля, плавимо метал та будуємо космічні апарати. На Дніпропетровщині понад 580 промислових підприємств у 15 галузях та пів мільйона людей, що працюють на них. Ми виготовляємо 15% товарів усієї України.

Наш регіон — серце космічної сфери Незалежної України. У конструкторському бюро “Південне” за ці роки розробили 9 ракет-носіїв та здійснили понад вісім сотень запусків.

Ми маємо навіть університети для навчання майбутніх інженерів, конструкторів та механіків. На цьому фундаменті побудували вже власні досягнення. Немає в Україні тільки космодрому. Тож наші ракети злітають з теренів інших держав.

У конструкторському бюро моделюють майбутні ракети. Усі вони стартують у космос без людей. Мають інше завдання: доправити вантаж на міжнародну станцію або на Місяць. Одна з таких ракет — "Антарес".
Ракета-носій "Антарес", розроблена американською компанією Northrop Grumman Innovation System за активної участі КБ "Південне" і ПівденМаш
Фото: korrespondent.net
Металургія та вугілля
Перший металургійний завод, який збудували в незалежній Україні, знаходиться саме у Дніпрі. На його будівництво пішло 6 років та мільярд доларів. Тепер там щодня кипить виробництво. Досвідом наших металургів уже користуються і за кордоном.
Інтерпайп НТЗ
Фото: interpipe.biz
Щороку наша область видобуває 18 мільйонів тонн вугілля. Якщо завантажити все це паливо у потяг, його довжина сягне понад чотири з половиною тисячі кілометрів — відстань від Дніпра до Мадрида!

Нині 70% вугілля всієї України походить саме з Дніпропетровщини. Такі обсяги — результат кропіткої праці довжиною у десятки років. Розробку вугільного родовища у Західному Донбасі розпочали ще у 60-х роках минулого сторіччя. Наступні 20 років ознаменувалися масштабним будівництвом — за цей час в області з’явилися 11 шахт, які активно зростали і розвивалися.

Після розпаду Радянського Союзу вугільна промисловість занепала. Ситуація докорінно змінилася на початку нульових, коли шахти Західного Донбасу були приватизовані компанією ДТЕК і перейшли з державного сектору у приватний. У результаті, за останні 16 років видобуток вугілля зріс у два рази, а праця шахтарів стала більш безпечною — травматизм зменшився на 82 відсотки.
30-річчя незалежності України павлоградські гірники зустрічають у робочому ритмі.

Компанія ДТЕК "Енерго" робить неабиякий внесок у енергонезалежність нашої країни. Задля цього на шахтах ДТЕК "Павлоградвугілля" впроваджують і сучасні цифрові технології, і екологічні рішення. На "Ювілейній", наприклад, встановили вай-фай на глибині 500 метрів та систему позиціонування. Усе задля безпеки працівників та безперебійної роботи.

А на Павлоградській збагачувальній фабриці запровадили автоматичне управління для завантаження відбірного вугілля до вагонів. На шахті "Степова" для вироблення електрики використовують метан, який виділяється під час вуглевидобутку. Тепер його спалюють, а не викидають у повітря.

Незважаючи на загальносвітовий тренд декарбонізації і відмови від викопного палива, наразі теплова генерація ще затребувана для підтримки стабільності енергосистеми. Тож шахти "Павлоградвугілля" мають стратегічні плани принаймні до 2030 року.
За 30 років не обійшлося і без втрат: одні підприємства скорочують обсяги, інші — балансують на грані банкрутства, деякі — перестають працювати взагалі. Та загалом, кажуть економічні експерти, динаміка позитивна.
ПРОМИСЛОВІСТЬ / НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. НАШІ 30
БІЛЬШЕ МАТЕРІАЛІВ