Дніпропетровщина посідає надважливе місце
в українській політичній історії. Не захід України,
але й не схід — радше центр, а місцями навіть
південь. Але це все лише лірика, приправлена географією. Головне одне — від доби козацтва
до часів Володимира Зеленського регіон значною мірою визначає шлях, яким іде і буде рухатися
надалі Україна.
Період самостійної української держави Дніпро та область зустріли з великими надіями на майбутнє. На референдумі про незалежність 1 грудня 1991 року регіон дав понад 90% голосів "за".

Цілком можливо, що така феноменальна підтримка окремого шляху в надважливому промисловому регіоні значною мірою визначила подальший рух України.

Ще за часів СРСР Дніпро мав статус справжньої кузні кадрів, а містяни щиро вважали себе "не першими, але й не другими". Та після проголошення Україною незалежності роль регіону стала ще більш важливою.
Політичну важливість Дніпропетровщини було підкріплено соціальною та промисловою значущістю в межах молодої держави.
В 1991 році за населенням серед українських міст Дніпро поступався лише Києву та Харкову, а Дніпропетровщина за розміром — лише Одещині. Таким чином, політичну важливість у межах молодої держави було підкріплено неабиякою соціальною значущістю та економічними показниками.

У країні починалася нова епоха. Вже невдовзі після проголошення незалежності — у 1994 році — президента Леоніда Макаровича Кравчука змінив його тезка — виходець із дніпровського "Південмашу", другий Прем’єр-міністр України Леонід Данилович Кучма. А через пару років черговим прем’єром став наш земляк — колишній губернатор Дніпропетровщини Павло Іванович Лазаренко.

Можна по-різному оцінювати наведені історичні постаті, але з цих прикладів яскраво видно значення для України дніпропетровців.
Леонід Кучма та Павло Лазаренко
Джерело: Наше Місто
На рубежі тисячоліть життя в Україні вже цілком стабілізувалося та увійшло у звичний ритм. У Києві правив Кучма, регіоном керував Швець, а обласний центр щойно очолив новий мер — Іван Іванович Куліченко.

З ім’ям Куліченка у місті пов’язують, без перебільшення, цілу епоху. Він головував аж 15 років, але тоді ще був, значною мірою, новим та свіжим обличчям.
Іван Куліченко
Міський голова Дніпра 1999–2014 рр.
Фото: gorod.dp.ua
У 2004-му в повітрі повівало змінами та надіями на краще.
Та тоді до зламу епох наблизився не лише Дніпро, але й вся Україна. У 2004-му в повітрі повівало змінами та надіями на краще. Кучма вже давно перестав бути народним улюбленцем, і суспільство хотіло іншого. Не лише президента, але й загалом життя.

Далі були Помаранчева революція і прем’єрство дніпрянки Тимошенко. Та на зміну їй у 2010-му прийшла команда з іншого регіону України. Як виявилося, ненадовго. Революція Гідності відкрила давній шляхдо влади представникам Дніпропетровської області. У 2014 році замість президента-втікача головну посаду країни, хоч і тимчасово, знову обійняв дніпрянин — Олександр Турчинов.
На жаль, ті часи стали також і одними з найтрагічніших в історії регіону та всієї сучасної України — на нашу рідну землю прийшла війна.

Дніпропетровщина стала однією з перших, хто відчув її на собі. На щастя, ця мирна козацька земля уникла найстрашнішого сценарію. Та попри це, багато її синів та доньок поклали свої безцінні життя за долю Батьківщини.
На політичну авансцену регіону вийшов бізнесмен та колишній журналіст Борис Філатов.
Згодом, коли в ході революційних подій на Майдані 2014-го Україна перегорне чергову сторінку своєї історії, на політичну авансцену регіону вийде бізнесмен та колишній журналіст Борис Філатов.

У найскладніші часи він стане заступником голови ОДА, потім — народним депутатом та двічі — у 2015 та 2020 роках — буде обраний на посаду міського голови.
Міський голова Дніпра Борис Філатов
Фото: Ліга
У 2019 році гарантом Конституції став криворіжець Володимир Зеленський, ставши черговим представником нашої області у найвищих політичних колах.
Президент України Володимир Зеленський
Наразі український історичний процес переживає свою чергову сторінку. Та очевидним є те, що Дніпропетровщина — один із ключових регіонів країни і нерозривно пов’язана з політичною традицією сучасної України.
ПОЛІТИКА / НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. НАШІ 30