Обіцяного три роки чекають. А коли присягаються політики — загинай пальці.
За час незалежності в Україні на їхніх обітницях виросли мільйони людей. Обіцяли підвищити зарплати й пенсії, знизити тарифи, збудувати Hyperloop і побороти корупцію. Чи виконали з цього щось? І чи є в Україні закон, який карає за пусту обітницю?

Присягались говорити правду і карати законом за брехню. При цьому українські політики дуже не люблять, коли їм про це нагадують. Хочуть — дають слово, а хочуть — забирають.
Хочуть — дають слово, а хочуть — забирають
Обіцянками мобілізують електорат до виборів. А отримавши мандат, владці часто забувають про сказане, каже історик Олег Репан. Основні причини — відсутність контролю з боку суспільства або потужний зовнішній вплив!

«Люди незадоволені всіма політиками. На мою думку, це пов’язано з тим, що української влади не було. Будь-яка влада була не нашою, і вона виходила з ненаших інтересів. Тридцять років незалежності — це постійна еволюція до більшого контролю влади з боку суспільства», — сказав директор Музею історії Дніпра Олег Репан.
Будівля Верховної Ради України
Експерт аналітичного інтернет-видання Валентин Гладких переконаний, що бажання людей не відповідають реаліям.

«Виконання обіцянок пов’язане з наявністю чи відсутністю владних повноважень. Левова частка неадекватних обіцянок політиків спричинена неадекватними очікуваннями виборців», — сказав політичний експерт Валентин Гладких.

Зміст обіцянок не міняється, тільки форма й подача. Економічний експерт Михайло Крапивко зазначає, що обіцянки, наче мед на серце. Мов люди хочуть вірити, що хтось прийде і знизить комунальні платежі, підвищить зарплати й пенсії та навіть пересаджає всіх корупціонерів.
Хотіли збудувати Hyperloop у Дніпрі
Так у жовтні 2018-го Кабінет Міністрів взявся вирішити проблему старих автобусів і залізничних вагонів. Хотіли збудувати надшвидкісний потяг за технологією Hyperloop, а тестувати проєкт мали у Дніпрі.

«Якщо проєкт реальний, то для нього треба робити якісь кроки. Навіть розмови не було про Hyperloop, окрім заяви. Метро ми будуємо, тролейбусні маршрути прокладаємо, трамваям також приділяємо увагу, а от Hyperloop не бачимо», — сказав директор Дніпровського міського департаменту транспорту й транспортної інфраструктури Ігор Маковцев.
Hyperloop
А ще у Дніпрі хотіли запровадити єдиний електронний квиток. Та знову не судилося!

«У Дніпрі дві третини пасажирських перевезень відбувається за допомогою маршруток. Тож перевізники не дуже хочуть запускати електронний квиток. Скажімо чесно, у них єдиний принцип: скільки зібрали з пасажирів, стільки й отримали собі доходу. Тобто якщо це електронний квиток— гроші вже не їм надходять», — розповіла в. о. заступника міського голови Дніпра у 2015–2019 роках Яніка Мерило.
Обіцяли притягувати до відповідальності тих, хто не виконує свої обіцянки
А у 2017-му один із депутатів Верховної Ради визвався запровадити кримінальну відповідальність за невиконання обіцянок.

«Обіцяв розробити законопроєкт, який дозволить притягати до відповідальності тих, хто не виконує свої обіцянки. Його відповідно не розробив і не вніс на розгляд ВР, і це коло замкнулося», — сказав політичний експерт Валентин Гладких.
одна обіцянка переписала історію українського футболу
У 2004 році одна обіцянка навіть переписала історію українського футболу. Тренер національної збірної Олег Блохін присягнувся вивести підопічних на чемпіонат світу. І українська збірна насправді вийшла з першого місця, раніше за всі європейські команди у відборі. А 2006-го у Гамбурзі перший гол за жовто-синю дружину забив дніпрянин Андрій Русол.
Невиконання обіцянок і неадекватні очікування травмують людину. Про це стверджують психологи. Якщо для одних це досвід. Для інших — розчарування на все життя.

«У людей починається злість, агресія. Це може призвести до масових виходів на вулицю, протестів, саботажів. Це уповільнює або обнуляє всі глобальні прориви, які Україна зробила за останні кілька десятків років», — сказав психолог Максим Реуцький.

За примарну обіцянку в Україні політика не можна навіть відкликати. Процедура не працює. Та найчастіше люди дізнаються, що обіцянка не виконана, лише після завершення повноважень посадовця. Мерів, народних депутатів і президента в Україні обирають на 5 років.
Андрій Русол забив перший гол збірної України на чемпіонатах світу
Фото: sport.bigmir.net
ОБІЦЯНКИ / НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. НАШІ 30