"Дніпровські Мальдіви", Криворізькі кар’єри та тисячолітній курган: як розвивався туризм на Дніпропетровщині за роки незалежності?
Від закритого промислового міста до регіону з туристичними родзинками. У нас і доісторичний вулкан, і "дніпровські Мальдіви" й амазонські водоспади. А ще Дніпропетровщина — це про промисловий туризм.

Це зараз Дніпро — відкритий для всіх. А з 1959 і до 89-го року їхати сюди було зась, згадує житель Дніпра Віктор. Він працював на заводі, де виготовляли військові ракети. Каже: влада боялася, що іноземці полюють на їхні креслення.
У 90-ті місто жило промисловістю, і про закордон дніпряни навіть не мріяли. Та за 10 років почали відкривати для себе Туреччину, Єгипет і Грузію. Туроператори кажуть: тоді цей відпочинок був не для всіх.

«У дев'яності це був напрямок тільки для дуже заможних людей. Були індивідуальні тури. Це вважалося дуже престижно, це був елітний відпочинок. Європа тоді була закрита для нас», — зазначає директор туристичної фірми Ольга Шанько.

Та все змінив безвіз у 2017-му. Після того, як ЄС відкрив свої кордони для українців, дніпряни хлинули потоками у пошуках нового відпочинку. Звичні Туреччину і Єгипет замінили Хорватія, Велика Британія, Німеччина, Австрія, Швейцарія та Греція. Лише за три роки міграційна служба області видала понад мільйон біометричних паспортів.
«З моменту отримання безвізу Україною майже на 40% збільшилася кількість оформлених закордонних паспортів», — розповіла начальниця відділу оформлення документів ГУ Державної міграційної служби в області Ірина Ярош.

А коли світ накрила пандемія і країни одна за одною почали закривати свої кордони, дніпрянам довелося шукати альтернативу вдома. У 2019-2020 роках набуває популярності внутрішній туризм.

Золотий пісок та кришталево чиста вода. Ні, це не тропічні острови десь в Атлантиці, це — наші "Мальдіви". Саме так називають штучний кар’єр поблизу Вільногірська. Райський куточок із піщаними дюнами лише за 100 кілометрів від Дніпра.

Знаменитий іноземний курорт "дніпровські Мальдіви" нагадують білосніжним піском та водою кольору бірюзи.

Оазис утворився на місці промислового кар’єру, де раніше видобували титаново-цирконієві руди. Звідси і білий пісок, а котлован заповнила вода з підземних джерел. Тепер тут вправляються у вейкбордингу.
"Дніпровськи Мальдіви" поблизу Вільногірська
Фото: dp.vgorode.ua
І таких місцин на Дніпропетровщині вдосталь. От хоча б рафтинг у степу — пробували? Якщо ні — вирушайте на південь від "дніпровських Мальдівів".

Бурхливі Токівські водоспади. За 70 кілометрів від Кривого Рогу можна сплавитися на каяках. Потоки завглибшки до пів метра серед червоних гранітів утворила річка Кам’янка. Нею плавали скіфи та кіммерійці ще 4 тисячі років тому.
Висота каскадів — півтора метра, а простягаються вони на всі 14.
А якщо хочете футуристичного відпочинку, тоді вам до криворізьких кар’єрів. Поки Ілон Маск лише готується колонізувати червону планету, криворіжці вже освоїли свій місцевий Марс.

Глибина цих озер — понад вісім метрів. А поряд — хоч і не Голлівудська, але теж "Червона доріжка" два кілометри завдовжки. За це "Криворізький Марс" увійшов до "десятки" найцікавіших туристичних місць України. Заради інопланетних краєвидів сюди приїздять сотні охочих.
"Криворізький Марс" 
Фото: krivbass.city
Та це ще не всі загадки, які ховає Дніпропетровщина. Завісу історії відкривають місцеві археологічні знахідки. Як от тисячолітній курган у селі Новоолександрівка, який на 500 років старший за піраміди Гізи. Його прозвали "дніпровським Стоунхенджем". Йому — понад 5 тисяч років. Курган будували вручну перші скотарі України. Колись там індо-арійці та скіфи ховали своїх вождів і шаманів. Нині археологи проводять екскурсії.
"Український Єллоустоун". У селі Аполлонівка є вулкан, якому понад три мільярди років, востаннє він вивергався ще до появи динозаврів.Про тонни розпеченої лави, з яких утворився ландшафт місцевого села, тепер нагадує лише стометровий кратер.
"Український Єллоустоун"
Фото: kp.ua
А мільярд років тому — тут були гори з потоків лави та попелу. Сам же вогняний велетень сягав декількох кілометрів заввишки. Із п’ятьома жерлами глибиною до п’ятисот метрів кожне.

А от Єллоустонським його прозвали за схожість на вогняний кратер у США, в однойменному заповіднику. Американський супервулкан, як і наш, спав мільйони років. Але у будь-який час вони обидва можуть прокинутися.
ТУРИЗМ / НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. НАШІ 30
БІЛЬШЕ МАТЕРІАЛІВ